Åsa Hansén-Undell, seminassistent, veterinäravdelningen, Menhammar
Om du skulle berätta för någon som inte vet vad en hästskötare på seminavdelningen gör, vad skulle du säga då?
- Ja, det vi gör här är ju att betäcka ston genom inseminering. Jobbet handlar dels om att sköta om hingstarna, dels att sköta om ston och föl. Det gäller att se till att de har de så bra som möjligt helt enkelt. Vissa dagar är veterinären här och då assisterar jag honom också.
Hur ser en vanlig dag på jobbet ut för dig?
- Uppstigning klockan sju och sen till lagården. När veterinären kommer så görs det en gynkoll på stona och sen insemineras de ston som står på tur. Den sperma som vi inte använder på Menhammar skickas vidare, inte sällan med post faktiskt.
Hur länge har du jobbat?
- På seminavdelningen har jag jobbat i tre-fyra år, men på Menhammar i sju år.
Vad har du för utbildning/bakgrund?
- Egentligen är jag beklädnadstekniker, men det här är det jag hela tiden har velat göra. Jag är i stort sett född i stallet.
Vad är roligast med jobbet?
- När det är mycket att göra och allt fungerar och flyter på. Och att hästarna mår bra så klart.
Varför skulle du vilja rekommendera någon att jobba på Menhammar?
- Det är en suverän möjlighet att få jobba med fina hästar. Och så bor vi ju fint också… Men framför allt eftersom hästarna är så himla fina.